Újabb elemekkel bővül a Multi Advisor Modell
Elérkeztünk 2020 első félévének végéhez. Somlai Lászlóval az Erste Private Banking vezetőjével és Murvai Ildikóval, a Vagyonkezelés tanácsadás csapat vezetőjével beszélgettünk az Erste Privát Bank új kiszolgálási modelljével, a Multi Advisor Modellel kapcsolatos tapasztalataikról, valamint a további fejlesztésekről.
Nagy tervekkel vágtatok bele a 2020-as évbe, hogyan haladtok a kitűzött célok megvalósításával?
Somlai László: Egyértelmű a cél, a legmeghatározóbb privát banki szolgáltató szeretnénk lenni a magyar piacon, és az első számú választása azoknak a családoknak, akik a privát banki kategóriában releváns vagyonnal rendelkeznek. Sokat tettünk ezért az elmúlt hónapokban, és ebben a javában zajló világpiaci válság sem tud meggátolni minket, sőt éppen ellenkezőleg, lehetőséget látunk benne. Soha nem volt nagyobb szükség a jó kiszolgálásra, kapcsolattartásra, és a minőségi, releváns tanácsadásra a privát banki ügyfeleknek, mint most.
Milyen konkrét lépéseket tettetek, hogy közelebb kerüljetek a célokhoz?
Somlai László: Az első és legfontosabb a Multi Advisor Modell (MAM) bevezetése volt, ami egy Magyarországon egyedülálló, új privát banki ügyfélkiszolgálási modell. Ez elindult az első szolgáltatással: már 100 ügyfél élvezi előnyeit annak, hogy a privát bankárának vezető ügyfél kapcsolattartó szerepe mellett, egy tőkepiaci szakértőhöz is fordulhat, akinek ötletei, meglátásai alapján, rövid távú lehetőségeket is jól ki lehet használni elsősorban a hazai, a nemzetközi részvénypiacokon és a devizapiacokon. Júliustól pedig új elemet emelünk be a MAM-ba. Ezen felül elkészült a vagyonkezelési szolgáltatásunk legújabb verziója, a Moduláris DPM szolgáltatás, illetve bevezettünk egy új CRM rendszert, hiszen a credonk alapja az ügyfelekkel való kapcsolattartás magas minőségének fenntartása.
Maradjunk a Multi Advisor Modellnél! Hogyan vizsgázott az elmúlt hónapokban, illetve mit lehet tudni a következő lépcsőről?
Somlai László: Lehet azt mondani, hogy szerencsénk volt, hogy már a múlt év végén elindítottuk ezt az új modellt. A válság márciusi beköszöntésekor, a hirtelen megugró részvény és devizapiaci árfolyammozgás sok ügyfél fantáziáját felkeltette, úgy gondolták, érdemes lenne meglovagolni a piaci hullámokat. Ez ugyan a hagyományos privát bankári modellben is lehetséges, de a tőkepiaci szakértők bevonása sokat segített. A privát bankárok nem a rövid távú trendeket keresik, hosszú távon szeretnék az ügyfelek vagyonát megőrizni és gyarapítani. A rövid távú kereskedéshez, gyors taktikai befektetésekhez egészen más kompetenciák kellenek. Szerencsénk van, hogy az Erstén belül - a hazai bankszektorban egyedülálló módon - egy olyan önálló divízióban dolgozunk, amiben minden tőkepiaci kompetencia fellelhető. Az Erste tapasztalt és kipróbált tőkepiaci üzletkötőkkel rendelkezik, akiknek a szaktudását be tudtuk csatornázni az erre igényt tartó privát banki ügyfelekhez. Úgy gondolom, szépen profitáltak is belőle az elmúlt hetekben. Most pedig eljött az idő a továbblépésre, arra, hogy egy más fókuszú szakértőt bocsássunk az ügyfelek rendelkezésére. Ő pedig a portfólió supervisor. Ennek a szerepnek a betöltésére a magyar privát banki piac egyik legjobb szakértőjét, Murvai Ildikót kértük fel.
Ildikó, bár sokan ismernek, mondj egy-két szót magadról!
Murvai Ildikó: Matematikusból lettem befektetési bankárrá: 22 évvel ezelőtt, 1998-ban találkoztam először a befektetések világával, ami szerelem volt első látásra és mindmáig tart. A Citibank volt a bölcső, ahol felnőttem, és 2017 óta az Erstében, egy sokkal nagyobb ügyfélkörben – ügyfélszám és kezelt vagyon tekintetében is – teljesedhetek ki a szakmámban.
Mi is pontosan a portfólió supervisor feladata? Mit kap az ügyfél ebben a szolgáltatásban?
Murvai Ildikó: Röviden fogalmazva ő a külső szem, a második szakértői vélemény. Jellemzően a privátbankban az ügyfél-bankár kapcsolatok több évesek, akár évtizedesek, ami idő alatt a kialakult kapcsolatban bizonyos rutinok személyre szabottá válnak. Ilyen esetekben jól jön egy elfogulatlan, kérdéseket rigorózusan megfogalmazó külső szemlélő, aki a legfőbb stratégiánkat tartja szem előtt: az ügyfél pénzügyi biztonságának megvalósítását a diverzifikáció különböző szintjein keresztül. Például, hogy az ügyfél teljes megtakarításának hány százalékát tartsa devizákban vagy milyen nagyságrendekkel lovagolja meg a rövid távú árfolyammozgásokat, egyedi részvényeken keresztül. Másrészről pedig gyakori, hogy privát banki ügyfelek megosztják pénzintézetek között a megtakarításaikat és nincs egy összképük a portfóliójukról. A portfólió supervisor ilyen esetben a teljes megtakarítási portfóliót értékeli, ez alapján fogalmaz meg véleményt és ajánlást. Az sem egyedi eset, hogy a családi vagyon több ügyfél számláján oszlik meg. Az Erste privát banki portfóliójában jelentős számban kezelünk teljes családi banki kapcsolatokat, ezeket külön is és egyben is áttekintjük szakértői szemmel, ügyfeleink igénye szerint. Ezzel is elősegítjük a generációk közötti információ, tapasztalat és tudás áramlását és a folytonosságot a családi vagyon kezelés terén.
Ez a bankárok ellenőrzését is jelenti?
Murvai Ildikó: Maximálisan bízunk kollégáink szakmai felkészültségében, felelős hozzáállásában. A portfólió supervisor a bizalmi kapcsolatokból fakadó elfogultság kiküszöbölésében, bankári kapacitás kiegészítésében és a fő fókuszok helyreigazításában lehet az ügyfeleink és kollégáink segítségére.
László említette, hogy indul a Moduláris DPM, úgy érzem, van itt összefüggés, hogy a Multi Advisor Modell is most bővül.
Murvai Ildikó: Valóban, hiszen a Moduláris DPM szemlélete ugyanúgy a személyre szabott ügyféligényeken alapul. Ez annyit jelent, hogy a bankár és az ügyfél szabad kezet kapnak a portfólió kialakításban, de itt is szigorú elvárás bizonyos általános érvényű szabályok tiszteletben tartása, fókuszok megőrzése. Éppen ezért a Moduláris DPM kialakításában is megkapják ügyfeleink a szakértői csapat véleményét a kiválasztott portfólióról, még az indítás előtt.
Mik a tervek az év hátralévő részére?
Somlai László: A fő hangsúly a Multi Advisor Modell bővítésén és a Moduláris DPM bevezetésén lesz. Ezeken túl finanszírozási oldalon is szeretnénk tovább javulni, így tervben van a teljes lombardhitelezésünk újragondolása is. De vannak még a szakmának szóló ötleteink is, szóval nem védekezünk, hanem támadunk.
A jelen interjúban foglaltak kizárólag az interjúalany személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt. vagy az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A jelen interjú tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
A hírlevélben foglalt információk nem teljes körűek és a változtatás jogát az Erste Bank Hungary Zrt. és az Erste Befektetési Zrt. fenntartja. A jelen hírlevélben foglaltak nem minősülnek befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak. A hírlevél célja kizárólag általános információk megismertetése a befektetőkkel. A konkrét befektetési termékekkel kapcsolatos további információkat Üzletszabályzatunk is tartalmazza, amely elérhető az Erste Befektetési Zrt. honlapján (www.ersteinvestment.hu), illetve további információkat kérhet személyi bankárától, üzletkötőjétől, illetve telefonos ügyfélszolgálatunktól.
Kérjük, hogy amennyiben megfontolt befektetési döntése meghozatala érdekében az adott termékfajtával kapcsolatosan a fentieken túlmenően további tájékoztatásra van szüksége, szíveskedjen társaságunk munkatársait felkeresni, akik készséggel állnak rendelkezésére.
Kérjük továbbá, hogy befektetési döntése meghozatala előtt alaposan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát, díjait, a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges károkat. Az Erste Befektetési Zrt. tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagsággal a Budapesti Értéktőzsdén rendelkezik.