Interjú Kállay Andrással, az Erste Group Privátbanki Kompetencia Központ vezetőjével
Kállay András neve nem ismeretlen ügyfeleink előtt; az Erste Private Banking vezetőjeként 10 éven át egyengette a területeta jövőbe vezető úton, ám egy éve már az Erste Group Privátbanki Kompetencia Központjának első embereként tesz a fejlődésért. De vajon mit gondol a privátbanki iparág jelenéről és jövőjéről? Milyennek találja új pozíciója kihívásait? Hogyan találta meg a magánélet és a munka egyensúlyát?

Mondanál magadról pár szót? Család, munka, érdeklődési körök?
Energikus család vagyunk: 3 fiú (7/10/12 évesek) valamint egy jogász és egy bankár, jó problémamegoldó és kompromisszumkészséggel megáldva (ez nyilván nagyrészt a feleségem érdeme), a fiúk nagyon különböznek, feleségemmel jól kiegészítjük egymást.
A fiúk nagyon benne vannak a sportban (foci, jégkorong) és ez csak teljes családi összefogással menedzselhető (edzések, hétvégi bajnokság fordulók). Én 1-2 napot mindig külföldön vagyok, ami még egy külön feladványt visz az idei évbe.
Amit nagyon sajnálok, hogy lassan nincs már olyan igazán kicsi gyerek otthon, másik oldalon izgalmas a lassan kamasz legnagyobb fiam változására rádöbbeni nap, mint nap. Hobbi szinten maradt az olvasás (főleg kortárs angolszász és magyar irodalom) és a színház. A mozi - bár a feleségem médiával, filmes vonallal foglalkozik - szinte már teljesen kimarad. Aminek a legjobban örült a család, hogy a közelmúltban teljes mértékben felhagytam az elég jelentős vinyl/CD lemezgyűjteményem bővítésével és átnyergeltem a streaming-re.
Munka frontján a legnagyobb változás, hogy sok év operatív vezetés után stratégiai, csoportszintű funkcióban vagyok, de ezzel együtt 12 év után újra igazi kisszámú, de nem vezetői csapatot irányítok. Ami teljesen újdonság volt még az idei évben, hogy életemben először egy bankmenedzsment könyv megírásában is közreműködtem, ami kimondottan pozitív élmény volt.
Több, mint 20 éve vagy a privátbanki piacon, ebből 10 évet töltöttél a magyar Erste Private Banking élén, majd egy éve az Erste Group Privátbanki Kompetencia Központjának vezetője lettél. Mit gondolsz a magyar privátbanki piacról? Milyen változásokon ment keresztül ebben az időszakban, hogyan fejlődött?
Sokszor nem értékeljük eléggé a magyar pénzügyi piacot és ezen belül a privátbanki iparágat, de lassan egy év távlatából most már biztosan ki merem jelenteni, hogy Közép-Európában talán a legkompetitívebb privátbanki piacunk van, ahol az ügyfelek pénzügyi kultúrája, kockázatvállalási hajlandósága és főként bizalma a szolgáltatók iránt kimagasló. Az ügyfelek egyszerűen többet igényelnek és ez azokat a szolgáltatókat is fejlődésre motiválja, akik bizonyos fejlesztésekben lemaradtak az elmúlt időszakban. Mi mindig is próbáltunk a piac előtt járni, így valószínűleg az ügyfeleink is kritikusabbak.
Hogy látod a közép-kelet-európai piacot?
Rendkívüli módon különböző az 5 ország fejlettsége, leginkább az általános pénzügyi kultúra, a privátbanki piac indulása (10 és 25 közötti időtávokról beszélünk) és a befektetőkre jellemző általános kulturális jegyek határozzák meg a minőséget, a gazdaság ereje pedig nagyban befolyásolja a piac méretét. Mivel a volt Monarchia országairól beszélünk, van egy közös megértés, de rengeteg a régről eredő vagy azóta rárakodott különbség. Az 5 országot Bécsben fejlett (Magyarország, Csehország), konvergáló (Szlovákia) és új piacokra (Románia és Horvátország) bontottuk, ez alapján alakítjuk ki az adott ország stratégiáját és rövidebb távú akcióterveit. Ausztria teljesen más, méret alapján jelenleg kb. akkora piac, mint a másik 5 együttvéve, de fejlettségéhez a magyar és cseh legjobb gyakorlatok már közelítenek.
Az Erste Group régiós szinten piacvezető a privátbanki területen, és a közelmúltban sorozatban ötödik alkalommal kaptuk meg a The Banker magazin díját, mint a közép-kelet-európai régió legjobb privátbanki szolgáltatója. Mit gondolsz, miben vagyunk mások a versenytársakhoz képest?
Büszkék vagyunk a díjra, ami az egyetlen releváns közép-európai szinten, és egy szakmai zsűri döntése alapján ítélnek oda. A nagy előnyünk, hogy az ajánlatunk legmeghatározottabb elemei minden országban hasonlóak, így egységesen magas minőséget tudunk garantálni az országokban az Erste Private Banking márka zászlaja alatt. Valószínűleg az sem utolsó szempont (ez is kritérium a döntésnél), hogy nemcsak a jelenlegi méretünk (Ausztriával együtt első, a másik öt országban összesítve másodikak vagyunk), hanem a növekedési ütemünk is átlag fölötti, szeptember végével csak az 5 országban (Ausztrián kívül) közel 2500 Mrd forintnak megfelelő vagyont kezelünk, ez csak az idei évben több mint 300 Mrd Ft-tal nőtt. A hazai csapat a növekedésben meghatározó szerepet játszik idén is a nagyrészt külső forrásbevonás. Az elmúlt években egyre fontosabbá váló diszkrecionális portfoliókezelésben (ahol a teljes eszközallokációs folyamat a bankhoz kerül) a felmérések alapján abszolút első helyen vagyunk a térségben, ez valószínűleg egy másik nyomos érv a döntésnél.
Az idei évben melyek voltak a privátbanki üzletre legjobban ható változások?
A horvát és a román piac kivételével (ahol jövőre indulunk) az idei legnagyobb változást a MIFID2 rezsim bevezetése hozta. Az új szabályozásra komoly projektmunkával tudtunk felkészülni, de ez egy egyszeri dolog. A megnövekedett napi adminisztrációs teher leginkább a bankárokra nehezedik, főként a befektetési tanácsadás folyamata vált komplikáltabbá, ezt ügyfeleink is érzik. Megpróbáljuk a terheket további IT fejlesztésekkel csökkenteni, és a szabályozói nyomást – bármilyen furcsán hangzik – ügyfélélménnyé alakítani. A másik nagy változás, az off-shore privátbanki központok (hazánk esetében leginkább Svájc) sokkal transzparensebb működéséből fakad. Az egyes országok adóhatóságai számára a külföldi számlák nagy része teljesen nyitott könyvvé vált, ez újabb akvizíciós lehetőséget jelent Bécs és az egyes országok számára.
Mesélnél egy kicsit a jövőbeli tervekről, mik az elkövetkező időszak legfontosabb történései?
Nagyon büszkék vagyunk, hogy év végével a budapesti privátbanki központunk egy vadonatúj irodaházba költözik, ami ráadásul néhány 100 m-re van a jelenlegitől.
Vizsgáljuk az egyetlen, teljes banki licenc-szel rendelkező Erste leány, Erste Bank Szerbia kapcsán a PB bevezetését. A nehézséget a nagyon kevés számú termék jelenti, a potenciál bár látható méretű, meglehetősen koncentrált.
A legnagyobb, következő éveket meghatározó, ráadásul egymást átfedő fejlesztési témája a generációváltás és a privátbank digitális transzformációja. A rendszerváltás lassan 30 éve zajlott le az összes poszt-szocialista országban, tehát nem meglepetés, hogy az általában kis- és középvállalkozás cégtulajdonos, első generációs privátbanki ügyfelek átlagéletkora 65 év, így a következő 3-7 évben - bár sokan még nem tervezik – át kell adniuk a stafétát, vagy el kell adniuk a cégüket. Ebben kell minél inkább segíteni őket, ami egyben óriási felelősség, lehetőség és feladat is. A digitális fejlesztések általában is kötelezőek a privátbanki szegmensben is, ami miatt még inkább égető, az a második generációs vagyontulajdonosok szüleiktől teljesen eltérő erős igénye. Az előző mellett ez lesz stratégiánk építőeleme az elkövetkező években.
A piaci részesedéseket az alaptevékenységünkön kívül (hozamot termelni és kockázatot kezelni az ügyfeleknek) véleményem szerint a digitális változásokra és a generációváltásra történő felkészülés szintje fogja átrajzolni. Megpróbáljuk a legtöbbet kihozni mindkettőből.
Számomra pedig az üzletileg legfontosabb cél az, hogy a következő években az 5 ország tekintetében összességében az ezüstérmet aranyra cseréljük, és 2023-ra elérjünk egy szép kerek számot kezelt vagyon tekintetében, még magasabb szintű kiszolgálás mellett.
Köszönöm az interjút!