Olaj- és gázipari kilátások, jövőbeli tendenciák
Pletser Tamás, az Erste csoport regionális olaj- és gázipari szakértőjének elemzése
Globális olajpiaci kilátások
A kőolaj ára az elmúlt hetekben jelentősen csökkent, a Brent típusú kőolaj ára 80 dollár alá hullott. Ezt követően azonban korrekció indult el, jelenleg 82-83 dollár/hordó az északi tengeri, könnyű nyersolaj közeli határidős ára. Az OPEC+ októbertől növelni szeretné termelését, a jelenlegi a kvótákhoz képest 2 millió hordó/nap önkéntes termelés vágást fokozatosan, egy év alatt szeretné megszüntetni a kartell. Ez meglepetésként érte a piacot, mivel a befektetők arra számítottak, hogy az OPEC az év végéig tartja a jelenlegi, nyomott termelési szintet. Az OPEC mellett fontos kérdés az idei keresletnövekedés: az OPEC 2,3 millió hordó/nap, a Nemzetközi Energiaügynökség viszont csak 1,1 millió hordó/nap bővülésre számít. A nem-OPEC termelők pedig 1 millió hordó/nap kínálat bővüléssel készülnek, ebből 300-350 ezer hordó/nap érkezik az amerikai palaolaj bányász vállalatok felől. Összességében mi inkább 80 dollár felett szint fennmaradására számítunk, az OPEC a gyengébb keresleti jelekre ismét a termelés visszafogásával válaszolhat, ami támaszt adhat az áraknak.
Európai gázpiaci kilátások
Az európai földgázárak jelentősen emelkedtek az elmúlt hetekben. Az első havi TTF ár jelenleg 34-35 EUR/MWh szinten mozog. Az árak növekedésében a magasabb ázsiai LNG árak, a Sleipner norvég mező problémái, illetve az OMV bejelentése okozták. Az ázsiai kontinensen komoly hőhullám volt májusban és június elején. Ez jelentősen növelte az azonnali LNG szállítmányok iránti igényt a világban, ami hozzájárult az európai cseppfolyós árak növekedéséhez. A norvég Equinor június 4-én jelentette be, hogy rendkívüli leállítást indított a Sleipner mezőn, ami az ország legnagyobb gázmezője és Európa legnagyobb importforrása. A vezetéken lévő törést szerencsére hamar meg tudja javítani az operátor, de a leállás így is komoly riadalmat okozott az európai gázpiacokon. Végül ki kell emelni az OMV bejelentését – az osztrák cég egy meg nem nevezett európai jogi esetre hivatkozva figyelmeztette a befektetőit. Ezek szerint egy nagy nyugat-európai cég pert nyert a Gazprommal szemben, ami azt jelenti, hogy az orosz cég által az EU-ba juttatott földgáz lefoglalható lenne, mivel nincs más mód kárpótolni a pert nyert felet. Ez azt okozná, hogy az orosz cég leállíthatja a maradék vezetékes ellátást a kontinens felé, veszélyeztetve mintegy 30 milliárd köbméter exportot. Ez a három hír egyszerre emelte a kontinens földgáz árait.
Jó hír, hogy az európai tárolók töltöttsége magas (72%), illetve az európai gázkereslet alig nő – az időjárástól függően 1-3%-os növekedés lehet, ami még így is közel 18-20%-kal elmarad a 2021-es szinttől. Ez főleg a gyenge európai ipari tevékenységgel függ össze. Az ázsiai LNG iránti növekvő kereslet azonban inkább magasabb árak felé mutat. Fontos kérdés, hogy mi lesz az orosz gáz ukrán tranzitjával, illetve az orosz LNG-t érintő szankciókkal. A Gazprom és az Ukrnaftagaz között az idén év végén lejár a hosszútávú földgáz szállítási megállapodás, a kérdés, hogy lesz-e új egyezség vagy más módon újraindul-e az ukrán tranzit. Jelenleg évi 15 milliárd köbméter földgáz érkezik az osztrák, cseh, szlovák és magyar piacra ezen az úton.
A cikkben foglalt információk nem teljeskörűek, annak teljes vagy részleges felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag az Erste Befektetési Zrt. (tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) előzetes írásos engedélyével lehetséges.
A jelen cikk (marketingközlemény) tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak. A cikk célja kizárólag általános információk megismertetése a befektetőkkel. A termékeinkkel kapcsolatos további információkat Üzletszabályzatunk is tartalmazza, amely elérhető az Erste Befektetési Zrt. honlapján (www.ersteinvestment.hu). A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektetési döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át, illetve a Társaság nem felel a befektetések eredményéért és azzal kapcsolatban a Társasággal szemben igény nem érvényesíthető. A múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve.
Kérjük, hogy amennyiben megfontolt befektetési döntése meghozatala érdekében az adott termékfajtával kapcsolatosan a fentieken túlmenően további tájékoztatásra van szüksége, szíveskedjen társaságunk munkatársait felkeresni, akik készséggel állnak rendelkezésére. Kérjük továbbá, hogy befektetési döntése meghozatala előtt alaposan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát, díjait, a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteséget.