Új korszak a tőzsdén: Az érték részvények felemelkedése az elmúlt évek növekedési rallyja után
Gyakori, nagymértékű portfolióváltoztatás nem vezet eredményre, de a várható hozamot figyelembe véve érdemes időről-időre kiigazítani a portfoliót. Az elmélet és a piaci tapasztalat is azt mutatja, hogy a várható hozamok becslésében az adott eszköz, eszközosztály értékeltsége lehet a segítségünkre. Az Ersténél folyamatosan figyeljük a fontosabb eszközosztályok értékeltségét, és amennyiben kedvező lehetőséget látunk, akkor arra felhívjuk ügyfeleink figyelmét.
Az értékeltség és a növekedési kilátások alapján a piaci szereplők két nagy csoportba sorolják a részvényeket. A jó növekedési kilátásokkal rendelkező részvények (amelyek általában drágák) a növekedési részvények, és az alacsony értékeltséggel (és sokszor kiábrándító növekedési várakozással) rendelkező csoport az értékeltségi részvények. Pszichológiai faktoroknak köszönhetően hosszú távon az utóbbiak szerepelnek jobban, az elmúlt 100 évben éves szinten közel 3 százalékkal teljesítették felül a növekedési részvényeket.
Voltak már rövidebb periódusok, amikor a piaci szereplők szinte minden pénzt hajlandóak voltak megadni a növekedési kilátásokért, elég a 90-es évek második felét jellemző TMT lufira gondolni, de növekedési részvények ilyen hosszú felülteljesítésre eddig nem volt példa. Az elmúlt 14-16 év piaci anomália következtében az érték és a növekedési részvények relatív értékeltsége az egyik legextrémebb értéket vette fel.
A múltbeli tapasztalat alapján a relatív értékeltség nagyon jól magyarázza az azt követő 7-10 év relatív teljesítményét. Amennyiben ez a kapcsolat a jövőben is fennáll, akkor arra számíthatunk, hogy az érték típusú részvények a következő 7 évben éves szinten 6-7 százalékkal felülteljesíthetik a növekedési részvényeket.
A fentiek alapján javasoljuk ügyfeleinknek, hogy fokozatosan építsenek be globális, érték típusú részvényekbe fektető alapokat a portfoliójukba, és lehetőség szerint az ilyen típusú alapok aránya érje el a részvényportfoliójuk 30 százalékát.
Eddig Magyarországon nem volt elérhető globális, érték típusú részvényekbe fektető befektetési alap. Örömmel számolunk be arról, hogy hazánkban elsőként az Erste kiemelt szegmenseinek ügyfelei érhetik el a JP Morgan Global Value alapját, amely ezt a piaci rést tölti be. A JP Morgan, mint az egyik legnagyobb globális alapkezelő, szakmai tapasztalatával és szakértői csapatával lehetőséget biztosít ügyfeleink számára, hogy portfóliójukat egy jól diverzifikált, értékalapú eszközzel bővítsék.
Rebák Attila
Advisory és Kiemelt Szegmensek Támogatási Vezető
A cikkben foglalt információk nem teljeskörűek, annak teljes vagy részleges felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag az Erste Befektetési Zrt. (tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) előzetes írásos engedélyével lehetséges.
A jelen cikk (marketingközlemény) tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak. A cikk célja kizárólag általános információk megismertetése a befektetőkkel. A termékeinkkel kapcsolatos további információkat Üzletszabályzatunk is tartalmazza, amely elérhető az Erste Befektetési Zrt. honlapján (www.ersteinvestment.hu). A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektetési döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át, illetve a Társaság nem felel a befektetések eredményéért és azzal kapcsolatban a Társasággal szemben igény nem érvényesíthető. A múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve.
Kérjük, hogy amennyiben megfontolt befektetési döntése meghozatala érdekében az adott termékfajtával kapcsolatosan a fentieken túlmenően további tájékoztatásra van szüksége, szíveskedjen társaságunk munkatársait felkeresni, akik készséggel állnak rendelkezésére. Kérjük továbbá, hogy befektetési döntése meghozatala előtt alaposan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát, díjait, a számlavezetéshez kapcsolódó díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteséget.